






(A teljes cikk angolul itt olvasható.)
Jean-Michel Basquiat élete
(1960. december 22 – 1988. augusztus 12)
Basquiat egy amerikai művész, költő és zenész, aki népszerűségére elsősorban graffiti művészként tett szert New Yorkban, majd sikeres neo-expresszionista festő lett az 1980-as években. Festményei azóta is nagy hatással vannak a modern festőkre.
Basquiat Brooklynban született. Folyékonyan beszélt franciául, spanyolul és angolul. Gyakran olvasott szimbolista verseket, mitológiát, történelmet és orvosi szövegeket. Először édesanyja ösztönözte a festésre és rajzolásra, valamit, hogy részt vegyen művészettel kapcsolatos eseményeken. 1977-ben, amikor 17 éves volt, a barátjával elkezdett grafiti képeket festeni épületek falaira Manhattanben SAMO aláírással. (SAMO = same ol’ shit) A grafikák üzenetek voltak, például: „Plush safe he think; SAMO” vagy „SAMO is an escape clause”. A SAMO projekt a „SAMO IS DEAD” felirattal ért véget, melyet a SoHo falaira festett.
1978-ban végzett a középiskolában, majd elköltözött otthonról. A barátaival élt, pólókat és képeslapokat árult az utcán. Az 1970-es évek végén egy Gray nevű együttest alapított. Először 1980 júniusában figyeltek fel rá, mint művész, amikor részt vett a The Times Square Show-n. 1982-re már rendszeresen voltak kiállításai, amikor találkozott Andy Warhollal, akivel közös munkáik révén szoros barátságba került. 1984-ben barátai aggódni kezdtek droghasználata és paranoiás viselkedése miatt. Halálát is droghasználat okozta 4 évvel később, 28 évesen, 1988-ban. Kokain és heroint használt egyszerre („speedballing”). Halála után egy Basquiat című önéletrajzi film került megrendezésre (melyről már írtam a blogomban - itt olvashatod el, trailer-ét és plakátját pedig itt nézheted meg), valamint 2000-ben egy Downtown ’81 című film is napvilágot látott, ami Basquiat egy napját meséli el.
"Every single line means something."
"Since I was seventeen I thought I might be a star. I'd think about all my heroes, Charlie Parker, Jimi Hendrix… I had a romantic feeling about how these people became famous."
"I don't think about art when I'm working. I try to think about life."
"Believe it or not, I can actually draw."
"I don't listen to what art critics say. I don't know anybody who needs a critic to find out what art is."
"I wanted to be a star, not a gallery masco.”
(forrás: Wikipedia)
A The Velvet Underground egy amerikai, new york-i rockzenekar, mely 1965 és 1973 között működött. 1992 és 1994 között újraegyesültek. Leghíresebb egykori tagjai Lou Reed, Nico és John Cale.
Az elsők voltak azon zenekarok közül, akik avatgárd behatásokkal ötvözték a zenéjüket. Gyakran nyers és kemény hangzása sokakat befolyásolt a későbbi punk, hard rock és alternatív előadók közül. Nevükhöz híven underground zenét játszottak. Olyan zenei irányzatot képviseltek, amely elvontsága miatt csupán nagyon keveseket ragadott magával, ám Andy Warhol felfigyelt rájuk 1964-ben és a menedzserük lett. Warhol népszerűsége segítette az együttest nagyobb hírnévre szert tenni és több profithoz jutni. Warhol pártfogásával sikerült a zenekarnak a Verve kiadóhoz szerződnie.
Nicót, az énekesnőt Andy Warhol ajánlotta az együttesnek. Később azonban komoly konfliktus alakult ki Nico és a zenekar vezetője, Lou Reed között. Az egyetértés hiánya miatt a heroinfüggő Nico távozott, sikeres szólókarriert kezdett, amely 1988 júliusában agyvérzés miatt bekövetkezett haláláig tartott. Nico (1938-88) német énekesnő, dalszövegíró, színésznő, modell és Warhol-szupersztár volt, aki becenevén vált híressé. Mint énekesnő, egyaránt emlékezünk rá a Velvet Undergroundból és szólókarrierjére is.
A The Velvet Underground and Nico album borítóját Warhol tervezte és a dalok többségének is ő volt a producere.
A Rolling Stone magazin minden idők 500 legjobb albumának listáján a 13. helyre sorolta, az együttest pedig a 19. legjobbnak nyilvánította. (forrás: Wikipedia)